Instytut Pamięci Narodowej jest jedną z wielu instytucji, które zdecydowały się na stworzenie cyfrowego archiwum zabezpieczając tym samym cenne zbiory archiwalne oraz udostępniając dokumenty jawne polskiemu społeczeństwu. Największe wyzwanie w projekcie – przeprowadzenie migracji 1 PB danych przy cały czas funkcjonującym systemu!
W pierwszej fazie projektu przeprowadziliśmy audyt zerowy Cyfrowego Archiwum, w wyniku którego powstał raport zawierający rekomendację zalecanych kierunków zmian i rozbudów systemu.
W następnym kroku, wdrożyliśmy wypracowane rekomendacje obejmujące m.in. aktualizację bibliotek programistycznych i oprogramowania oraz modernizację infrastruktury IT wykorzystywanej dla obsługi platformy. W wyniku wspomnianych działań, Cyfrowe Archiwum zostało osadzone w środowisku zwirtualizowanym.
W kolejnym kroku przystąpiliśmy do migracji danych – skanów dokumentów oraz jednostek archiwalnych z macierzy blokowej na macierz obiektową. W ciągu zaledwie 6 miesięcy nasi specjaliści dokonali migracji około 1 PB danych, wraz z walidacją i korektą „w locie” 78 milionów obiektów – to wszystko przy cały czas funkcjonującym systemie!
Obecnie realizujemy kolejny etap projektu rozwijając oraz dokonując modyfikacji, które mają na celu dostosowanie systemu do bieżących potrzeb użytkowników. W końcowej fazie projektu – w czerwcu 2021 roku – zaimportujemy dane multimedialne do Cyfrowego Archiwum.
Technologie, które wykorzystujemy w trakcie realizacji projektu:
- Baza: Microsoft SQL Server
- Język: C#, CSS, HTML5, Javascript
- Framework: .NET Framework
- Wyszukiwarka: Solr
- Serwer www: IIS
- System operacyjny: Windows Server